Δραστηριότητες το 2017

Πρόσκληση σε συναυλία του Σωματείου των Φίλων του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα

Τραγούδια Ηρωικά και Λυρικά

Βραδιά λυρικού τραγουδιού αφιερωμένη στην επέτειο της 25ης Μαρτίου και στην έλευση της Άνοιξης.

Μουσική: Αθανάσιος Ζέρβας, αναπλ. καθηγητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Κυριακή, 19 Μαρτίου 2017, ώρα 7.30 μ.μ.
Αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα (Προξένου Κορομηλά 23), τηλ. 2310 229778.

Θα παρουσιαστούν ποιήματα που υμνούν το έπος του 1821, των εθνικών μας ποιητών Α. Βαλαωρίτη, Κ. Κρυστάλλη, Δ. Σολωμού, Ρ. Φεραίου και των σύγχρονων Γ. Θέμελη, Φ. Μαυρογιώργη, Χ. Πλακονούρη, Α. Πούλου, καθώς και λυρικά ποιήματα των Κ. Βάρναλη, Κ. Θεοτόκη, Γ. Κουρβετάρη, Χ. Stamoudis, μελοποιημένα από τον Αθανάσιο Ζέρβα για μεσόφωνο, φλάουτο, όμποε, κλαρινέτο και πιάνο.

Τραγουδά η διακεκριμένη μεσόφωνος Αγγελική Καθαρίου, συνοδεύει ο αναπλ. καθηγητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Κωνσταντίνος Χασιώτης στο όμποε, η καθηγήτρια Mia Hynes του University of Central Missouri (ΗΠΑ) στο πιάνο και στο φλάουτο και κλαρινέτο ο συνθέτης Αθανάσιος Ζέρβας.

Τιμή πρόσκλησης 10 ευρώ.
Τα έσοδα θα διατεθούν για τις ανάγκες του Μουσείου.

Η συναυλία είναι ευγενική προσφορά του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.