Δραστηριότητες το 2015

Εικαστικό Εργαστήριο με θέμα «Δημιουργίες μικρών και μεγάλων ζωγράφων για το 12ήμερο»

Χωρίς Περιγραφή

Το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα οργάνωσε πρωτοχρονιάτικο εικαστικό εργαστήριο για παιδιά 7-12 ετών, με θέμα «Δημιουργίες μικρών και μεγάλων ζωγράφων για το 12ήμερο».

Στο χώρο του μουσείου μας τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τους μεγάλους ζωγράφους που απασχολήθηκαν με το εορταστικό 12ήμερο. Στόχος του εργαστηρίου ήταν τα παιδιά με βιωματικό τρόπο να εξοικειωθούν με ποικίλα εικαστικά έργα και τους συμβολισμούς τους, να πειραματιστούν με διάφορες ύλες και τεχνικές και να δημιουργήσουν τα δικά τους εικαστικά έργα.

Οι γονείς είχαν την ευκαιρία κατά την τελευταία μέρα των εργαστηρίων να δουν την έκθεση των δημιουργιών των παιδιών.

Την ευθύνη των εικαστικών εργαστηρίων έχει η Επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας κ. Σταυρούλα Μαυρογένη και πλαισιώνεται από επαγγελματίες παιδαγωγούς και από φοιτητές του Τμήματος Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών.

Λειτουργία εργαστηρίων: Από τις 28-29-30 Δεκεμβρίου (Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη), 11.00-14.00