Δραστηριότητες το 2017

Ημερολόγιο 2018: «Ο Μακεδονικός Ελληνισμός της Διασποράς»

Αφιερωμένο στον μακεδονικό ελληνισμό της Διασποράς είναι το Ημερολόγιο 2018 που κυκλοφόρησε πριν από λίγες μέρες από το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα με τη χορηγία της βιομηχανίας τροφίμων «Αφοί Χαΐτογλου ΑΒΕΕ».

Στο ημερολόγιο περιλαμβάνονται κείμενα του Ομότιμου Καθηγητή του ΑΠΘ και τ. Προέδρου του ΙΜΜΑ κ. Ιωάννη Χασιώτη, του Ομότιμου Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης «La Trobe» κ. Αναστασίου Τάμη, της Γενικής Γραμματέως του ΙΜΜΑ και Επίκουρης Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας κ. Σταυρούλας Μαυρογένη και του Δρ Χρήστου Μανδατζή. Επίσης, περιλαμβάνονται φωτογραφίες και τεκμήρια από τις συλλογές του Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, του Εβραϊκού Μουσείο και ιδιωτικές συλλογές.

Το Ημερολόγιο 2018 προλογίζουν η κ. Λένα Χαΐτογλου και ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του ΙΜΜΑ κ. Νικόλαος Μαργαρόπουλος.

Όποιος επιθυμεί, μπορεί να το προμηθευτεί από το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, από τα βιβλιοπωλεία Ιανός και από το ηλεκτρονικό πωλητήριο του Μουσείου.