Πανελλήνιος διαγωνισμός γνώσεων και ζωγραφικής για τα 90 χρόνια από το θάνατο του Παύλου Μελά

Ο διαγωνισμός προκηρύχθηκε στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων που προγραμμάτισε το Υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης για να τιμήσει τα 90 χρόνια από το θάνατο του Παύλου Μελά. Επρόκειτο για διαγωνισμό γνώσεων για μαθητές γυμνασίου και ζωγραφικής για μαθητές δημοτικών σχολείων.

Οι συμμετέχοντες ανήλθαν σε χιλιάδες και στο διαγωνισμό γνώσεων 128 απάντησαν σε όλες τις ερωτήσει. Μεταξύ αυτών έγινε κλήρωση και οι τρεις πρώτοι δικαιούχοι βραβεύτηκαν στις 20 Φεβρουαρίου 1995 σε τελετή στο Εμπορικό Βιομηχανικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης.

Στο διαγωνισμό ζωγραφικής συγκροτήθηκε επιτροπή αποτελούμενη από την Έλλη Τρίμη, ζωγράφο, καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος ΑΠΘ, Κωνσταντίνο Λαχά, ζωγράφο, διευθυντή του Βελλίδειου Πολιτιστικού Κέντρου, Στέλιο Μαυρομάτη, ζωγράφο και Νικόλαο Παραλή, ζωγράφο και καθηγητή πανεπιστημίου. Η επιτροπή επέλεξε τρία έργα που βραβεύτηκαν και 70 που εκτέθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Μουσείου στο διάστημα 20 Φεβρουαρίου-20 Μαρτίου.